ICT studentska Akademija

Cijela Hrvatska, Croatia

Oglas više nije dostupan

ICT Akademija pet je dana interaktivnih radionica, učenja i dijeljenja iskustva eksperata Hrvatskog Telekoma. Održava se u online obliku, od ponedjeljka, 8.11., do petka, 12.11.2021. Namijenjena je svim studentima koje pokreće znatiželja, žele učiti i razvijati se te tako tako napraviti onaj "extra mile" na putu do svog prvog posla. Onaj dodatan korak koji može učiniti veliku razliku. Jer na ovim predavanjima, osim znanja, možeš steći i praktično iskustvo poput pisanja životopisa, kreiranja strategije za društvene mreže, uvođenja agilnog načina rada u svakodnevicu, ali i kako full stack web ili mobilne aplikacije kreiraju oni kojima je to svakodnevni posao.

Tematski tako predavanja pokrivaju: Career talk, Digital Marketing, Software development, Big Data Analytics, Agile way of work. A više o svakom možeš pročitati u nastavku.

Svoje mjesto na predavanjima osigurat ćeš isključivo prijavom, koja je brza i jednostavna. Moguće je prijaviti više od jednog programa, a poveznicu za svako predavanje dobit ćeš u petak, 5.11. na kontakt e-mail adresu.

CAREER TALK - broj mjesta ograničen

  • TERMIN ODRŽAVANJA: Ponedjeljak (8.11.) u 12:30 sati
  • PREDAVAČICE:
    • Iva Plazonić, Recruitment and Selection Group Leader
    • Klara Dragišić: Recruitment and Selection Expert
    • Ana Dasović: Employee Development Expert

DETALJNIJE O PREDAVANJU

Proces traženja posla.
Kako uopće tražiti posao? Je li poslovno iskustvo najbitnije kod traženja posla?

Radionica pisanja CV-a.

  • Kako se istaknuti među morem životopisa? Što sve navesti? Kojim redom pisati podatke
  • Personalizirani CV - što sve u njega unijeti.
  • Kako se pripremiti za razgovor za posao?
  • Pitanja koja možeš postaviti na razgovoru za posao.

Kako ćemo za vrijeme životopisa kreirati nove ili ažurirati vaše stare životopise, te očekujemo veliku interakciju, broj mjesta za prijave ograničen je.

SOFTWARE DEVELOPMENT

  • TERMIN ODRŽAVANJA: Utorak (9.11.) u 13 sati
  • PREDAVAČI:
    • Luka Samaržija, Head of R&D, Architecture & Integration
    • Igor Rumiha, R&D Technical Lead

Koji su građevni blokovi i na što sve trebamo paziti u razvoju jedne full stack web ili mobilne aplikacije:

  • baza podataka – kada koristiti relacijsku bazu, NoSQL bazu, graf bazu, kako različiti tipovi podatka utječu na performanse, kada čuvati podatke u memoriji, a kada na disku
  • backend programiranje – odabir odgovarajućeg programskog jezika ovisno o namjeni aplikacije, glavne razlike između Java, Kotlin, Go, Rust jezika, što su kontejneri i skaliranje, kako par krivih linija ili čak riječi u nekom kodu mogu usporiti aplikaciju 100x te na što moramo paziti
  • frontend programiranje – javascript frameworks – koji koristiti i zašto
  • kako povezati aplikaciju s drugim aplikacijama – što su to API slojevi, streaming poruka, čemu služe message brokeri poput Kafke

Kako raditi u timu od više desetaka programera na istom programskom kodu, a da stvari funkcioniraju

  • Git – verzioniranje koda, čemu služi branch, što je to merge request, što je to code review
  • Zašto se stalno priča o Continuous Integration i Continuous Deployment
  • Koji sve alati postoje koji programeru olakšavaju život, npr. Nexus, Cucumber, Wiremock

DIGITAL MARKETING

  • TERMIN ODRŽAVANJA: Srijeda (10.11.) u 18 sati
    • Mateja Rojko, Digital Marketing Expert
    • Tihana Sedlar, Marketing Strategy and Planning Expert
    • Ivana Postružin, Digital Marketing Expert

  • Što je to marketing i koje mjesto unutar njega zauzima digital?
  • Koji su najzastupljeniji digitalni kanali?
  • Društvene mreže kao najefektivniji kanali promocije; kako izraditi strategiju, koje komunikacijske zakonitosti poštivati, tips&tricks, primjeri dobre prakse
  • Oglašavanje na digitalnim kanalima; metrike, benefiti, važnost oglašavanja, newsletter, medijski zakup, oglašavanje u aplikaciji, SEO
  • Praktični zadatak.

AGILE WAY OF WORK

  • TERMIN ODRŽAVANJA: Petak (12.11.) u 10 sati
    • Dijana Sušac, Tribe scrum master
    • Boris Bajs, Scrum master
    • Nikola Marjanović, Scrum Master

Da se sve mijenja, sve brže i brže, i u našim životima a možda još i više u poslu već neko vrijeme nije tek obična floskula nego činjenica. Osobito je to vidljivo u IT i tehnološkim kompanijama koje svoje proizvode moraju isporučiti znatno brže uz sve više i češće promjene na njima od trenutka kad su zamišljeni do trenutka kad stignu u ruke kupca . Tradicionalni načini rada mnoge čine nedovoljno fleksibilnima, sporima i istovremeno njihove proizvode nedovoljno atraktivnima za kupce. Stoga mnoge kompanije preispituju svoj način rada i traže nove načine koji će im omogućiti da se i same mijenjaju, brže prilagođavaju promjenama u svijetu oko njih i budu inovativnije. Agilni način rada jedan je od odgovora. Prvi su ga u devedesetima počeli primjenjivati start upovi i tvrtke čiji se posao vrti oko tehnologije i sofvera i učinili ga „formalnim načinom rada“ prakticirajući ga kao SCRUM, Kanban, XP . No koristi agilnog načina rada za tvrtke i zaposlenike potaknule su i mnoge druge ne-tehnološke industrije da isprobaju neke metode ili barem neke od alata agilnog načina razmišljanja i mnogima su zaista i donijele poboljšanja. Moj je posao pomoći kolegama u HT-u raditi na agilan način koristeći Scrum i Kanban okvire no moje je iskustvo da radeći na agilan način jednostavno postajemo agilniji i savladavamo alate i tehnike koji nam pomažu ne samo u poslu nego i privatno. Na svom primjeru pokazat ću vam što znači raditi agilno u velikoj telekom kompaniji, u malom restoranu čija sam vlasnica i u mom svakodnevnom životu u kojem od moje agilnost profitira moj work-life balans.

BIG DATA ANALYTICS

  • TERMIN ODRŽAVANJA: Ponedjeljak (15.11.) u 10h
  • PREDAVAČ: Marko Pavišić, Data Scientist

  1. Data science pristupi i strategije u HT-u:
    • Data Scientist – što zapravo opisuje i podrazumijeva ova rola u HT-u
    • Primjena podatkovne znanosti u telekomunikacijama – gdje i kako rješavamo probleme
      • Područja primjene
      • Strategije primjene - strojno učenje vs. ekspertni modeli

  2. Big data:
    • Opis Big data tehnologije i infrastrukture
      • Podrazumijeva li Big Data strojno učenje/umjetnu inteligenciju?
      • Razlika distribuirane i relacijske baze podataka
    • Izgradnja ML pipeline-a:
      • Od transformacije podataka i treniranja do produkcije
      • Apache spark API i njegova primjena u Big Dati
        1. Dostupni Spark moduli i njihova primjena
        2. Razvoj custom funkcija u sparku

  3. Tips & tricks u Sparku (workshop):
    • Kako generalizirati model i njegovu primjenu
    • Optimizacija i izbjegavanje sporog izvršavanja koda
    • Objekti za transformaciju – korištenje i razvoj custom objekata u Sparku